Archeologové objevili obrovskou sbírku mumifikovaných beraních hlav v chrámu Ramesse II ve starověkém městě Abydos. Učenci se domnívají, že lebky byly pravděpodobně ponechány jako obětiny faraonovi, což naznačuje, že Ramesse II byl uctíván tisíc let po jeho smrti.
Odříznuté a mumifikované hlavy beranů byly objeveny v chrámu Ramesse II v Abydosu, starobylém městě necelých 700 km jižně od Káhiry. Toto místo bylo postaveno na počest panovníka, který vládl v letech asi 1279 př. n. l. až 1213 př. n. l. Svatyně byla objevena před 150 lety a byla postavena po smrti faraona. Chrám je bohatě zdoben obrazy Osirise. Byl to bůh známý tím, že zemřel a pak se vrátil k životu. Pozoruhodný je také impozantní černý kamenný oblouk.
Nalezené beraní hlavy byly pravděpodobně nabídnuty jako obětina Ramesse II. Byl to milovaný faraon, který zemřel asi tisíc let předtím, než mu zůstal neobvyklý dar.
Skladiště plné lebek
Vědci z New York University našli sbírku lebek v dosud neznámé starověké skladovací budově v severní části chrámu, uvedli na sociálních sítích úředníci egyptského ministerstva turismu a památek.
Některé hlavy beranů jsou pokryty obvazy a částečně se zachovaly, ale většinou jde o „holé“ lebky.
Na místě tým také našel ostatky koz, psů, krav, jelena a pštrosa. Všechna zvířata byla pravděpodobně ponechána asi tisíc let poté, co Ramesse II vládl Egyptu. Vědci se domnívají, že to bylo zamýšleno jako oběť uctívanému králi.
Starověká propaganda
Ramesse II je známý svou extrémně dlouhou vládou, která trvala 66 let. Faraon rozšířil staroegyptskou říši a také udržoval spojenectví se sousedními zeměmi. Umělecká díla zobrazující vládce ho často ukazují jako velkého válečníka-krále. To je pravděpodobně důvod, proč byl dlouho po své smrti tak uctíván. Historické záznamy však naznačují, že jeho vojenská zdatnost mohla být dílem starověké propagandy.
Ministerstvo také uvedlo, že vykopávky v chrámu odhalily další dříve neznámou stavbu, která pochází z dob šesté dynastie. Vládla Egyptu zhruba od roku 2323 př. n. l. do roku 2150 př. n. l. Toto období předchází vládě Ramesse II. o 1100 let.
Tato dříve neznámá budova má stěny silné asi 5 metrů a obsahuje mnoho neobvyklých artefaktů, včetně soch, kamenných desek, oblečení, kožených bot, papyrů a úlomků stromů. Nový objev „významně přispěje k přehodnocení aktivit a architektury starého státu v Abydu,“ uvedlo ministerstvo.