Elektroterapie. Elektrická stimulace urychluje hojení ran třikrát

Skupina německých a švédských vědců našla způsob, jak urychlit proces hojení ran. To vše díky použití elektrické stimulace. Při použití této metody se rány hojí až třikrát rychleji.

Elektroterapie 

Pro organismy většiny z nás nejsou problémem ani drobné ranky, protože se ve většině případů celkem rychle zahojí. Jsou však lidé, pro jejichž zdravotní stav jsou pro ně takové rány extrémně nebezpečné. Právě takovým pacientům je určena nová, „elektrizující“ terapie.

Vědci z Chalmers University of Technology ve Švédsku a University of Freiburg v Německu vyvinuli metodu, která urychluje proces hojení. Využívají k tomu elektrickou stimulaci. Díky tomu se rány hojí mnohem rychleji.

Běžím do ran

V určitých situacích mohou být i drobné ranky pro naši pokožku vážným problémem, se kterým si neví rady. Týká se to především diabetiků, ale také seniorů, lidí s poraněním páteře nebo s oběhovými problémy. V důsledku jejich zdravotního stavu hrozí, že se jejich rány mohou rozvinout do chronické formy. Vyšší je i pravděpodobnost infekce takové rány. V extrémních případech to může dokonce vyžadovat amputaci.

Zejména pro takové lidi je vývoj jakékoli inovativní terapie, která dokáže urychlit proces hojení ran, nesmírně důležitý. A právě takový způsob léčby společně vyvinuli švédští a němečtí vědci. Ta je navíc, jak se ukazuje, mimořádně účinná, protože díky ní trvá hojení až třikrát rychleji. A to vše vycházeli ze staré hypotézy, že elektrická stimulace poškozené kůže může být použita k hojení ran.

 „Elektrizující“ terapie

Podle tohoto předpokladu jsou lidské kožní buňky elektrotaktické, jinými slovy, mohou se pohybovat určitým směrem, pokud na ně působí elektrické pole. Pro ilustraci fenoménu elektrotaxe v laboratorních podmínkách: pokud bychom takové pole umístili do Petriho misky obsahující kožní buňky, jejich pohyb by přestal být chaotický a začaly by se pohybovat stejným směrem.

Vědci se rozhodli tuto hypotézu experimentálně otestovat. Vznikl speciální biočip, na kterém byly vypěstovány kožní buňky, v jejichž struktuře se pak dělaly drobné „rány“. V dalším kroku byla jedna z těchto ran stimulována elektrickým polem. Výsledky tohoto dopadu se ukázaly být velkolepé. Ukázalo se, jak již bylo zmíněno dříve, že takto podporované kožní buňky se mohou hojit až třikrát rychleji než ty, u kterých nebyla použita žádná stimulace.

Podle Světové zdravotnické organizace nyní 1 z 11 dospělých trpí nějakou formou cukrovky. Vědci se proto rozhodli prověřit, jak účinná by byla jejich metoda v případě této nemoci? Za prvé, jakákoliv simulace diabetických stavů v případě kožních buněk pěstovaných na biočipu měla za následek, že se hojení ran nesrovnatelně zpomalilo. Použití podpory elektrického pole však způsobilo, že se tyto buňky v tomto ohledu chovají téměř stejně jako zdravé.

Mimořádně slibné výsledky výzkumu vyústily v grant na další výzkum. Plány zahrnují především individualizovaný přístup k pacientovi, kdy by byly rány naskenovány a následně pro ně zvolena vhodná léčba.