V Česku přibývá dětí, které pobírají náhradní výživné od státu. Ve srovnání s loňským dubnem je jich o 41 procent víc. Zatímco loni na začátku druhého čtvrtletí alimenty od úřadu práce dostalo 7000 potomků neplatičů, letos jich bylo 9900. Počet chlapců a děvčat, jimž stát posílá výživné, zůstává výrazně pod původními odhady. Před zavedením se očekávalo, že by náhradní výživné mělo dostávat 24 tisíc dětí. Ministerstvo práce navrhuje teď u dávky změny. Prodloužit by chtělo její poskytování z nejvýš dvou let až na čtyři roky.
Náhradní výživné se v Česku zavedlo od července 2021. Úřad práce vyplácí dětem nehrazené stanovené alimenty či doplácí dlužnou částku, a to nejvýš do 3000 korun měsíčně až dva roky. Podmínkou je, že rodič peníze po dlužníkovi vymáhá v exekuci či u soudu. Po skončení poskytování podpory vymáhání přebírá úřad.
Podle podkladů k původnímu zákonu se počítalo s tím, že se státu podaří získat zpět zhruba desetinu výdajů. Ministerstvo navrhuje prodloužení výplaty z nejvýš dvou let až na čtyři roky. Podle něj by se po ukončení pomoci do tísnivé situace dostaly rodiny, kde dlužník dál neplatí a alimenty se od něj nepodařilo získat ani v exekuci.