Dá se proces šedivění vlasů zvrátit? Nové objevy vědců

Newyorští vědci tvrdí, že v nedávné studii na myších objevili dosud neznámý mechanismus šedivění vlasů. Jejich zjištění by mohla vést k vývoji terapie, která tento proces zastaví nebo dokonce zvráti.

Pro mnoho lidí je skutečnost změny barvy vlasů zdrojem značného nepohodlí. Proto je tak důležité důkladné pochopení mechanismu, který za tím stojí. Ideálním řešením by bylo najít způsob, jak tento proces v procesu zastavit. A zdá se, že vědci z New York University Grossman School of Medicine udělali krok tímto směrem. V novém výzkumu zjistili, že kmenové buňky melanocytů, které jsou zodpovědné za produkci pigmentu ve vlasech, se mohou zaseknout, ztrácet schopnost pohybu s postupujícím procesem stárnutí, což má za následek inhibici jejich zrání a udržení barvy vlasů.

Klíčové buňky jsou zamčené

Proč nám šediví vlasy? Je to způsobeno tím, že zdroje specializovaných a pigment produkujících buněk, tedy melanocytů, se prostě zmenšují. Alespoň se to dosud myslelo. Vědci v New Yorku se na tento proces podrobně podívali, aby jej lépe pochopili, což vyústilo v objev dosud neznámého mechanismu. Výsledky jejich analýz ukazují, že je možné zvrátit šedivění vlasů.

Vědci svůj výzkum zaměřili na kmenové buňky melanocytů. Jejich nezralé verze se nacházejí ve vlasových folikulech. Pohybují se z jedné části měchu do druhé. Tam, stimulovány proteiny, dozrávají a produkují pigment. Analýzou vlasových buněk u myší vědci zjistili, že se tyto buňky ve vlasovém folikulu pohybovaly tam a zpět. Dozrály, produkovaly pigment a vrátily se do počáteční fáze.

Zdá se, že časem se v dráze těchto buněk vytvoří „zástrčka“ někde ve výdutě vlasového folikulu. Buňky tam mohou nadobro uváznout a v důsledku toho nedostávají proteinové signály a nemění se v dostatek melanocytů, aby si naše vlasy udržely svou barvu.

Vědci se podívali na to, jak tento proces funguje u myší, a všimli si, že v jejich případě stárnutí způsobilo, že se množství „zaseknutých“ buněk zvýšilo z 15 procent na 15 procent. téměř na polovinu. Na tomto místě přitom zůstali, neregenerovali se ani neměnili.

Dají se šediny zvrátit?

Pokud by byla existence podobného mechanismu pozorována také u lidí, mělo by potenciál tento proces zvrátit pouhým vyložením „zátky“, tedy uvolněním přilepených buněk.

„Tato studie přispívá k našemu základnímu pochopení toho, jak fungují kmenové buňky melanocytů a jak dodávají barvu vlasů,“ řekl Qi Sun, hlavní autor článku. „Nově objevené mechanismy byly pozorovány u hlodavců, ale je pravděpodobné, že stejné mechanismy mohou být přítomny také u lidí.“ Pokud ano, našli jsme potenciální cestu, jak zvrátit nebo zabránit šedivění vlasů tím, že pomůžeme zablokovaným buňkám přesměrovat kolem vlasových folikulů,“ dodal.